Zlotý zůstává ve vleku politických turbulencí

Polský zlotý byl na úvod týdne nejvýkonnější středoevropskou měnou, když si proti euru připsal zhruba půlprocentní zisk.

Maďarský forint posílil zhruba o čtvrtinu procenta, naopak česká koruna mírně ztratila. Zatímco první ranní kotace se na mezibankovním trhu pohybovaly u 27,43 CZK/EUR, v odpoledních hodinách byla domácí měna o zhruba čtyři haléře slabší.

Polský zlotý zůstává v zajetí politických turbulencí. Po úniku tajných nahrávek mezi šéfem centrální banky a vládními činiteli se situace na polské politické scéně vyhrotila, což vedlo v minulém týdnu k výraznému oslabení zlotého o téměř procento a čtvrt. Dnešní pohyb znamenal pouze návrat na páteční zahajovací úroveň. I když se během víkendu objevili další nahrávky, prozatím se zdá, že předčasné volby jsou až tou poslední variantou.

cestovko

Zítřejší den přinese pravidelné zasedání maďarské centrální banky. Vzhledem k extrémně nízké inflaci se předpokládá další snížení úrokových sazeb. Klíčová sazba centrální banky by podle konsensu agentury Reuters měla být snížena o 10 bb na nové rekordní minimum 2,3 %. Z domova se zítra dočkáme zveřejnění konjunkturálního průzkumu za červen, který odhalí náladu spotřebitelů i podnikatelů. Na tuzemské finanční trhy by to však nemělo mít žádný dopad.

Česká swapová výnosová křivka se dnes posunula lehce níže, řádově o cca 2 bb. V podstatě se jednalo o pouhé sledování eurového protějšku.