Zahraniční obchod: další rekordní výsledek

S ohledem na zářijová čísla z průmyslu, musel výborně dopadnout i český zahraniční obchod.


Růst exportu o více než 8 % a meziroční navýšení přebytku obchodní bilance o 5 mld. korun na 35 mld. jde z menší části na vrub vyššímu počtu pracovních dnů, nicméně hlavním důvodem je rostoucí zahraniční poptávka po tuzemské produkci.
 

Dařilo se především vývozu silničních vozidel, který mj. těží ze stabilizace evropského automobilového trhu, respektive z rostoucí ochoty spotřebitelů znovu nakupovat zboží dlouhodobé spotřeby, a tedy i automobily. 

Vyšší dovozy sice napovídají o tom, že domácí poptávka se již nepropadá, avšak svoji roli rovněž sehrál i vyšší import paliv, zřejmě jako předzásobení se před změnou podmínek na trhu. 

Český export jde ruku v ruce s průmyslem, který v posledních měsících ohlašuje velmi solidní růst zakázek. Tyto nové zakázky dávají tušit, že se bude českému exportu dařit i v dalších měsících a ČR si tak bude moci připsat další nový rekordní přebytek obchodní bilance. A nejen to. Export bude nejspíše opět tím hlavním, kdo pomáhá tuzemskému hospodářství v obnoveném růstu.