Prezident EK Barroso chce bankovní unii

Prezident EK Barroso představil plán bankovní unie, okamžitě však narazil na odpor Německa, které nechce, aby ECB regulovala všechny banky, ale jenom ty největší.

• Bankovní unie je dle nás krok správným směrem, ale zatím se to nedá považovat za definitivní – chybí např. plán společné ochrany vkladů atd. Uvidíme.

• Německý ústavní soud včera s drobnými výhradami rozhodl o ústavnosti ESM a fiskálního paktu. Německo tak může přistoupit k ratifikaci smlouvy. Výhrady se týkají objemu (jakékoliv zvýšení nad 190 mld. EUR, což je podíl Německa, musí být Německem schváleno) i toku informací (německý parlament musí mít plné informace o tom, co ESM dělá, což může místy odporovat klauzule o „důvěrnosti“ ve Smlouvě o ESM). Protože na ratifikaci Smlouvy o ESM závisí plán ECB z minulého týdne, rozhodnutí podpořilo EUR. To, společně s dalšími věcmi (viz. níže) dostalo euro až na 1,29 k dolaru. 

• Dnes může dolar oslabit dále pokud přijde FED po ukončení zasedání FOMC s dalším kolem kvantitativního uvolňování. My si myslíme, že FED takto před volbami spíše naznačí, že je připraven něco udělat, ale že k oznámení a skutečnému spuštění programu ještě nedojde.

FIN17

• Průmyslová produkce v EMU vzrostla v červenci o 0,6% m/m, což překonalo očekávání. Zní to dobře, ale meziročně je to stále více než 2% pokles a vzhledem k vývoji PMI se nedá čekat žádné dramatické zlepšení.

• Nizozemské volby bez skandálu – vyhrály euro-optimisté kolem dosavadního premiéra Rutteho. Obavy, že Nizozemci zvolí okrajové strany jako Socialisti nebo Stranu slobody, se tak nepotvrdily.