NWR by mohlo státu prodat důl Frenštát za symbolickou jednu korunu

Na včerejší schůzce mezi vládou a představiteli i věřiteli těžaře NWR se mimo jiné jednalo o tom, že NWR by mohlo státní firmě Diamo prodat důl Frenštát za symbolickou jednu korunu.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít dalším poklesem.

Z makroekonomických ukazatelů dnes budou zveřejněny např. americké maloobchodní tržby za prosinec.

Výsledková sezóna v USA dnes pokračuje mimo jiné údaji o hospodaření bank Citigroup a Wells Fargo.

Analytici Société Générale včera mimo jiné doporučili k nákupu akcie francouzské elektrárenské společnosti EDF.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včera krátce po otevření oslabovaly, pak se ale odrazily k růstu o 1,5 2 %. Díky zotavení cen ropy se dařilo energetickému sektoru, nadprůměrné zisky si připsali také výrobci spotřebního zboží. Mezi rostoucími byly i akcie investiční banky JPMorgan, která díky sníženým nákladům oznámila kvartální zisk nad očekáváním trhu. Po skončení obchodování oznámila výsledky hospodaření také technologická společnost Intel; čtvrtletní zisk překonal odhady, pod očekáváním ale byla předpověd tržeb pro další kvartál, což v poobchodní fázi vedlo k propadu akcií až o 5 %.

Negativní sentiment zůstal i většině asijských trhů, když největší pesimismus po včerejší přestávce opět zavládl na čínských burzách. K poklesům přispěl i obnovený pád cen ropy, která znovu atakuje hranici 30 dolarů za barel. Kontinentální index MSCI Asia Pacific se tak momentálně nachází na tříletém minimu.

cestovko

NWR

Na včerejší schůzce mezi vládou a představiteli i věřiteli těžaře NWR se mimo jiné jednalo o tom, že NWR by mohlo státní firmě Diamo prodat důl Frenštát za symbolickou jednu korunu. Druhým tématem byla potřebná restrukturalizace, o které se již na trzích v posledních dnech spekuluje. Za tímto účelem by měla vzniknout společná pracovní skupina.

Zprávy nic nemění na našem negativním výhledu pro akcie NWR. Důl Frenštát patří mezi hlavní rozvojové projekty firmy. V lokalitě se podle průzkumů nachází obrovské zásoby až 1,6 miliardy tun uhlí (např. loni NWR vytěžilo zhruba 8 milionů tun), zatím se však zde ještě netěžilo.