Japonská centrální banka bude mít co dělat, aby dosáhla inflační cíl

Japonská deflace nekončí. Tamní centrální banka bude mít opravdu hodně co dělat, aby splnila na nově stanovený inflační cíl. V USA naopak panuje dobrá nálada.

 Předběžné lednové indexy nákupních manažerů (PMI) za eurozónu ukázaly mírný nárůst – kompozitní PMI z 47,2 na 48,2 (trh čekal 47,5). Výrobní index na rostl z 46,1 na 47,5, index v e službách potom z 47,8 na 48,3. Celkově jde v eurozóně o potvrzení stabilizace hospodářství. Značné rozdíly jsou však u jednotlivých členských států. Daří se Německu u nějž rostly oba indexy rychleji než se čekalo a oba se dostaly nad 50, tedy do pásma expanze. Zcela jiná je situace ve Francii, kde oba indexy dále klesly (40,8 výrobní, 43,6 nevýrobní). Oba jsou tedy dostatečně hluboko v pásmu kontrakce na to, aby ukazovaly na reálnou možnost recese. Z mimoevropských států byl důležitý další růst PMI u Číny (na 51,9), který potvrdil zlepšování stavu místní ekonomiky. Důležitý je tento vývoj samozřejmě i v globálním měřítku. Ve Spojených státech rostl výrobní PMI z 54,6 na 56,1 a také potvrdil zlepšování stavu výrobního sektoru. Obecně lze tedy průzkumy nákupních manažerů považovat za pozitivní, s výjimkou problematického jihu Evropy. 

Italské maloobchodní tržby klesly v listopadu o 3,1% meziročně a o 0,4% meziměsíčně. Jde o pátý měsíc poklesu maloobchodních tržeb v řadě a tím o nejhorší pokles spotřebitelské poptávky od druhé světové války. Podobně jako Itálie jsou na tom další sáty na jihu Evropy procházející fiskální restrikcí. Z toho vyvozujeme, že jih Evropy letos bude pokračovat v bídné výkonnosti a podstatně přispěje mírnému pokles hospodářství EMU. 

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v uplynulém týdnu překvapivě dále klesly na 330 000. Tentokrát klesl i počet lidí pobírajících podporu. Potěšil i index předstihových ukazatelů, který rostl o 0,5%, čekal se růst o 0,3%. Podpořily ho zejména žádosti o podporu v nezaměstnanosti a částečně také indexy ukazující stav v oblasti úvěrování. Všechna dnes zveřejněna data v USA tak byla pozitivní, což posiluje šance na pokračování oživení. 

Japonská deflace nekončí. Podle dnes zveřejněných údajů klesl CPI meziročně o 0,2%. Japonská centrální banka tak bude mít opravdu hodně co dělat, aby dosáhla nově stanovený inflační cíl 2 %. Dá se tedy s jistotou očekávat dlouhodobé pokračování japonské verze kvantitativního uvolňování, která pravděpodobně povede ke slábnutí jenu. To se nelíbí některým státům. Konkrétně se včera ozvala německá kancléřka Merkelová, která v Davosu vyslovila z japonského postupu obavy. 

Dnes bude zajímavý hlavně německý konjunkturální index IFO, který by měl potvrdit pozitivní vývoj signalizovaný jak indexem ZEW, tak indexy nákupních manažerů.