Evropským ekonomikám se nedařilo

Z Evropy přicházejí data, která příliš optimismu nevyvolávají

Nic moc data z Německa – průmyslová produkce klesla m/m o 0,9%, 3M průměr temp za 2Q bylo –0,5% m/m. Export se zatím relativně drží, import klesl o 3% mm v červnu (3M ø –0,5% m/m), což naznačuje, že zahraniční obchod růstu i ve 2Q12 pomáhal. Bohužel ale PMI i IFO naznačují mnohem strmější pokles aktivity v průmyslu (což byl hlavní motor oživení v minulých dvou letech) v dalších měsících. To není dobrá zpráva ani pro ČR. 

Společně s nevalnými daty ze Španělska (10. pokles průmyslu po sobě, –6,3% r/r v 06/12), z Itálie (včera HDP za 2Q –2,5% r/r) a úterními daty za objednávky v Německu (-1,7% m/m v 06/12) tak německá průmyslová produkce ukazuje na další zhoršování se situace v EMU. Zůstává tak v platnosti 1) naše predikce EMU pro letošek (-0,6%) 2) náš názor na pokles sazeb ČNB (minimálně o 25 b.b., dost možná na nulu. QE? Může být, i když na to je ČNB možná příliš konzervativní…). Zatím se sice český průmysl relativně drží, německé IFO a zejména PMI však naznačují, že tomu tak nebude dlouho. Německé IFO ukazuje na pokles českého průmyslu až o 4% r/r v dalších měsících. 

Čínská data rovněž slabá – inflace se dostala na 30M minimum, hodně pod oficiální cíl 4%. To ve světle slabších dat za průmysl ukazuje, že Čína pravděpodobně přistoupí k uvolnění měnové politiky. 

 V ČR včera nezaměstnanost, 8,3%, o 0,1 p.b. horší než před rokem – trh práce tak v podstatě stagnuje a od předkrizových hodnot je stále velice vzdálen. Nečekáme v dalších čtvrtletích žádné zlepšení, spíše naopak – reálná ekonomika nahrává mírnému zhoršení míry nezaměstnanosti v příštích čtvrtletích. 

Dnes v ČR inflace – bez dopadu na trh či ČNB. Poptávková inflace zůstane bez změny (a negativní), zbytek ČNB zas tolik nezajímá. 

 Kačka stále kolem 25,1, PLN včera posílil zpátky ke 4,06 (z 4,10).