Euro proti dolaru zpět nad 1,2900

Včerejší den byl na hlavních trzích klidný. Euro si proti dolaru připsalo mírné zisky kolem třetiny procenta, když posílilo nad hladinu 1,2900 USD/EUR

Z makro-ekonomických dat jsme se včera dočkali pouze německých cen výrobců za duben, které poklesly více než očekával trh. Nižší než očekávaná inflace (ve spotřebitelských i výrobních cenách) byla zveřejněna za duben i ve Velké Británii.

Dnes se trhy zaměří především na americkou centrální banku. Fed totiž večer zveřejní zápis ze svého posledního zasedání a ještě předtím vystoupí šéf Fedu Ben Bernanke v americkém kongresu. Vzhledem k důležitosti kvantitativního uvolňování pro ceny akcií a dluhopisů i celkovou náladu na finančních trzích se budou investoři snažit odhadnout, jaký je pohled Fedu na možné předčasné ukončení nákupů aktiv.

Březnový běžný účet v eurozóně by obchodování na trzích ovlivnit neměl. Z makroekonomických indikátorů tak dnes zřejmě bude nejdůležitější statistika prodejů existujících domů v USA za duben, kde analytici očekávají poměrně solidní meziměsíční nárůst o 1,4 %. 

Zprávy a události

Německé dubnové ceny výrobců poklesly o 0,2 % m/m (trh –0,1 %). Meziročně byly vyšší o pouhých 0,1 % (trh +0,2 %).

Polská průmyslová výroba v dubnu poklesla o 2,3 % m/m, trh přitom čekal pokles jen o 1,7 %. V meziročním vyjádření se dynamika průmyslu dostala do černých čísel, když aktivita v sektoru vzrostla o 2,7 % (trh +3,0 %). Dubnové ceny výrobců v Polsku poklesly o 0,6 % m/m (trh –0,2 %, meziročně se snížily dokonce o 2,0 % (trh –1,5 % y/y).

Koruna korigovala své oslabení

Kurz koruny proti euru včera dopoledne setrvával poblíž svého tříletého minima a krátce dokonce opět atakoval úroveň 26,19 CZK/EUR. Odpoledne však došlo k prudké korekci kurzu, když koruna proti společné evropské měně posílila o více než půl procenta a pod hranici 26,05 CZK/EUR. Důvod pro tento pohyb nemůžeme hledat ve fundamentálních faktorech, protože jsme se včera nedočkali zveřejnění žádných makroekonomických indikátorů, které by takový pohyb mohly podpořit. Jednalo se proto zřejmě o kombinaci technických faktorů (blízkost rezistence na úrovni 26,20 CZK/EUR) a vybíraní zisků investory. Zisky čtyři desetiny procenta si proti euru připsal i forint, kurz zlotého se změnil jen minimálně.

V Polsku byla včera zveřejněna dubnová průmyslová produkce. Její meziroční dynamika se sice po dvou měsících dostala do černých čísel, nicméně pouze díky vlivu většího počtu pracovních dní v letošním dubnu. Pohled na meziměsíční čísla však ukazuje pokračující zhoršování výkonnosti polského průmyslu, když se aktivita v sektoru oproti březnu snížila o 2,3 % (trh přitom očekával pokles jen o 1,7 % m/m). Jedná se o negativní signál i vzhledem k českému průmyslu, jehož dubnová statistika bude zveřejněna v červnu.

Česká swapová křivka včera výrazně zvýšila svůj sklon, když kratší konec vzrostl o 2 bb a dlouhý konec o 7 bb.