Euro by rádo posílilo. Strach investorů je silnější

Začátek úterního obchodování byl pro společnou evropskou měnu příznivý. Odpoledne se směr na trzích ale obrátil. Větším ziskům brání obavy.

Zprávy a události

Americká podniková důvěra v malých podnicích se v květnu mírně zhoršila z 94,5 bodu na 94,4 bodu, trh očekával výraznější zhoršení na 94,0 bodu.

Průmyslová produkce ve Velké Británii v dubnu stagnovala (trh +0,1 %). Meziročně tak byla nižší o 1,0 %. Ratingová agentura Fitch v úterý snížila hodnocení závazků 18 španělských bank v návaznosti na zhoršení závazků Španělska ze 7. června.

Maďarské spotřební ceny v květnu vzrostly o 5,3 % y/y (trh 5,8 %), v dubnu to bylo 5,7 %.

Euro se vůči dolaru drží blízko úrovně 1,2500 USD/EUR

Začátek úterního obchodování byl pro společnou evropskou měnu příznivý. Kurz USD/EUR se posunul až nad úroveň 1,2500 (maximum 1,2530), nicméně odpoledne se směr na trzích obrátil a euro oslabilo na 1,2450. Větší zisky na straně eura zabraňují obavy ohledně záchrany španělského bankovního sektoru i blížící se řecké volby. Výnosy španělských dluhopisů opět v úterý rostly, kolem páté hodiny byly výše přes 20 bb nad úrovní 6,7 %.  

Včera jsme se důležitých ekonomických indikátorů z USA ani eurozóny nedočkali. Dnes budou v EMU zveřejněna čísla o spotřebitelské inflaci (Francie, Německo, Itálie, Španělsko) a také průmyslová produkce za celou EMU (čeká se pokles o 1,2 % m/m, kolegové z SG odhadují –1,4 % m/m). V USA budou zveřejněny ceny v průmyslu za květen a zejména maloobchodní tržby. Ty by měly v květnu poklesnout o 0,2 % m/m, bez prodejů aut a pohonných hmot by měly být vyšší o 0,4 % m/m. Kolegové z SG jsou u celkové figury pesimističtější, vidí totiž propad o 0,6 % m/m.

Regionální měny v úterý mírně slabší

Úterní obchodování bylo pro regionální měny nakonec nepříznivé. Koruna se vůči euru obchodovala v rozmezí 25,530–740 s  tendencí směrem nahoru. Maďarská měna si sice ráno připisovala zisky, ty však během pozdějších hodin ztratila. Podobný vývoj jako na forintu byl patrný i na polském zlotém.

    
Z ekonomických údajů jsme se dočkali pouze maďarské inflace za květen, která se snížila z 5,7 % na 5,3 % y/y. Jednalo se o příjemné překvapení, analytici totiž čekali, že se inflace zvýší na 5,8 %. Dnes bude zveřejněna polská meziroční inflace, která by se měla v květnu dle odhadů snížit ze 4,0 % na 3,8 %.

    
Česká swapová výnosová křivka se v úterý posunula nahoru, když kratší konec vzrostl přibližně o 2 bb a delší o 1 bb. Stejným směrem, i když výrazněji, se pohybovaly i eurové protějšky. Z centrálních bankéřů promluvil L. Lízal, který vidí spíše protiinflační rizika, která pramení ze slabší domácí poptávky. Tento faktor a vývoj na koruně vezme centrální bankéř v úvahu při rozhodování o sazbách na konci června. Dnes proběhnou aukce dluhopisů se splatností v roce 2021 a 2023 (3,85/2021 a VAR/2023). Nabízené množství bude relativně malé (5–9 mld. CZK celkem), dluhopisy by se tak měly upsat.