Český průmysl údajně potřebuje vyšší “dovozy” cizinců, ty ale opět rostou

Česká ekonomika trpí nedostatkem levné kvalifikované síly, který je třeba co nejrychleji vyřešit “dovozem” Ukrajinců. Toť výstupy debaty kapitánů průmyslu na strojírenském veletrhu v Brně.

Přesněji řečeno podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy je zapotřebí “dovézt” nějakých 140 tisíc technicky kvalifikovaných pracovníků, přičemž premiér Sobotka získávání pracovníků ze zemí nám kulturně blízkých údajně podporuje.

Výběr se nám tedy pěkně nepříjemně začíná zužovat – je totiž zapotřebí pracovní síla levná, technicky zdatná a kulturně blízká. Cynik by mohl říci, že takovému kritériu mohou vyhovět jenom roboti, ovšem pouze ti levní. Celkově však svízelná situace v českém průmyslu tak trochu připomíná situaci před vrcholem konjunktury v roce 2008, kdy v tomto sektoru byl rovněž akutní nedostatek levných kvalifikovaných pracovníků, který se řešil jejich “dovozem”.V letech 2006 až 2008 přibývalo v ČR okolo 40–70 tisíc cizinců (mezi)ročně, přičemž většina jich pocházela z “kulturně blízké” Ukrajiny. V roce 2009 se však dovozy cizinců s ekonomikou začaly propadat a teprve od roku 2014 vidíme opět zřetelný růst. Aktuálně tedy meziročně v ČR přibývá okolo 20 tisíc cizinců, přičemž necelá polovina je z Ukrajiny. Zrychlí-li ještě naše ekonomika a firmy budou při nabírání cizinců ještě agresivnější, může tento přiliv snadno narůstat, takže se klidně můžeme dostat na maxima přítoku pracovníků z ciziny, který jsme viděli v roce 2007. Pokud bychom se na takové tempo dostali, tak postačí jen dva roky a mezera na trhu práce v podobě 140 tisíc levných technicky kvalifikovaných pracovníků bude ze zahraničí zaplněna. To není tak dlouhý horizont. Kromě toho konjunktura se může kdykoliv rychle ochladit a problém se sám od sebe vyřeší…