Trhy čekají na zasedání ECB. Promluví Draghi proti euru?

Trhy vyčkávají na dnešní zasedání ECB. Čeká nás pravděpodobně velmi špatné výsledky HDP. Pustí se Draghi do silného eura?

 Zprávy a události

Německé tovární objednávky vzrostly meziměsíčně o 0,8 % (trh +0,7 %). Meziročně však zaznamenaly pokles o 1,8 % (trh –1,2 %).

Česká národní banka ponechala v souladu s očekáváním sazby beze změn na 0,05 %. Česká průmyslová produkce se v prosinci meziročně propadla o 12,5 % (trh čekal pokles o 11 %). Stavební aktivita zaznamenala v prosinci snížení o 17,3 %. Prosincová obchodní bilance zklamala přebytkem jen 6,4 mld. CZK (trh očekával 17,0 mld. CZK).

Polská centrální banka v souladu s očekáváním snížila základní sazbu o 25 bb na 3,75 %.

Dnes zasedá ECB

Na hlavních světových trzích byl včera poměrně klid. Bylo zveřejněno jen málo makroekonomických indikátorů a trhy tak spíše vyčkávaly na dnešní zasedání ECB. Společná evropská měna pokračovala v mírné korekci, když si proti dolaru odepsala zhruba půl procenta a uzavřela na mezibankovním trhu mírně nad 1,35 USD/EUR.

Německé prosincové tovární objednávky příjemně překvapily, když meziměsíčně vzrostly o 0,8 % a překonaly tak mírně očekávání trhu (+0,7 %). Tento nárůst sice nebyl schopen vykompenzovat výrazný pokles z listopadu (-1,8 % m/m), ale z pohledu celého závěrečného čtvrtletí se německé objednávky zvýšily o 0,8 % q/q. To představuje nadějný příslib pro výkonnost německého průmyslu na začátku nového roku.

Dnes se z Německa dočkáme prosincové průmyslové produkce. Konsenzus trhu předpokládá mírný meziměsíční růst o 0,2 %, naši kolegové z SG ale věří v silnější oživení německého průmyslu, když očekávají +0,8 % m/m.

Nejdůležitější událostí dnešního dne bude zasedání ECB. Trh neočekává žádné změny v nastavení úrokových sazeb banky, zajímavé by však měly být komentáře Maria Draghiho na následné tiskové konferenci. Jak Draghi uvedl na minulém zasedání v lednu, evropská ekonomika už vykazuje jisté známky oživení. Čeká nás však zveřejnění pravděpodobně velmi špatného čísla pro HDP za Q4 12 a především evropskou ekonomiku ohrožuje současné silné euro. Trhy proto mohou očekávat, jestli se Mario Draghi nepokusí proti silnému euru promluvit.

V USA se dočkáme tradičních týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. SG očekává snížení jejich počtu o 15 tis. Oproti předchozímu týdnu na 355 tis.

Intervence jsou podle ČNB méně urgentní

Včerejší den přinesl výrazné posílení koruny vůči euru. Důvodem byly překvapivé závěry z tiskové konference po měnověpolitickém zasedání ČNB. Guvernér Singer představil novou prognózu a zároveň řekl, že potřeba dalšího uvolnění měnových podmínek (prostřednictvím devizových intervencí) je nyní méně urgentní. Vzhledem k protiinflačním údajům, které z české ekonomiky v poslední době přicházely, trh očekával komentáře spíše podporující slabší korunu. Koruna po slovech guvernéra rychle umazala své ztráty z ranního obchodování a oproti úterní konečné hodnotě si nakonec připsala zhruba procento. Zatímco během dopoledne česká měna atakovala nejslabší úrovně za posledních sedm měsíců kolem 25,75 CZK/EUR, k večeru se na mezibankovním trhu obchodovala dokonce mírně pod 25,35 CZK/EUR.

Přitom včera ráno zveřejněná data z české ekonomiky přinesla další zklamání. Prosincový průmysl propadl o 12,5 % meziročně, čímž zaostal za očekáváním trhu na úrovni –11,0 %. Velký podíl měl sice na tomto poklesu nižší počet pracovních dní oproti prosinci 2011, nicméně i očištěné údaje ukázaly na další horší situaci v průmyslu. Meziměsíčně se aktivita v sektoru snížila o 0,1 % (SA, WDA). Stavebnictví se propadlo dokonce o 17,3 % y/y, opět ale musíme vzít v úvahu negativní kalendářní vlivy. Na meziměsíčních datech je vidět, že stavebnictví se odrazilo ode dna, když si v prosinci polepšilo o 2,2 % (SA, WDA).

Nepříjemné překvapení přinesl i prosincový zahraniční obchod. Celková bilance skončila v přebytku pouze 6,4 mld. CZK (trh očekával 16,5 mld. CZK), což bylo meziročně o 0,7 mld. CZK méně. Zklamaly svým hlubším propadem i vývozy, které klesly o 7,1 % meziročně (trh očekával pokles pouze o 3,0 % meziročně). Prosincový zahraniční obchod tak nenavázal na dobré výsledky z předchozích dvou měsíců a meziměsíčně se zhoršil přibližně o 15 mld. CZK (sezónně očištěná data). Na druhou stranu bychom neměli tento výsledek přeceňovat kvůli vlivu nižšího počtu pracovních dní (stejně jako u průmyslu a stavebnictví). Daleko důležitější bude nastolený trend na začátku letošního roku. 

Polská centrální banka v souladu s očekáváním trhu snížila svojí základní sazbu o 25 bb na 3,75 %. Zlotý v očekávání uvolnění měnové politiky během včerejšího dne oslaboval. Komentář guvernéra Marka Belky na následné tiskové konferenci ale trh vyhodnotil tak, že další snižování sazeb se v nejbližší době nechystá (alespoň na příštím zasedání v březnu). Zlotý proto korigoval směrem k silnějším úrovním a během dne si tak nakonec připsal mírné zisky kolem desetiny procenta.

dan_z_prijmu

Na forintu jsme se žádných zásadních kurzotvorných faktorů nedočkali. Maďarská měna ale zkorigovala své úterní posílení, když si zaznamenala ztráty zhruba osm desetin procenta. Trhy sledují, jak se vláda v Budapešti postaví ke jmenování nového guvernéra maďarské centrální banky. Současný šéf MNB Andras Simor končí příští měsíc.

Česká swapy včera reagovaly na zasedání ČNB nárůstem o 3–5 bb, přičemž výraznějšího růstu jsme se dočkali na krátkém konci. Konala se také aukce státních dluhopisů. Solidní poptávky se dočkal dluhopis s kuponem 3,4 % a splatností v roce 2015. Ministerstvo prodalo 3,5 mld. CZK, přičemž investoři požadovali více než 9 mld. CZK. Průměrný výnos dosáhl 0,5 %, tedy mírně pod včerejší úrovní na trhu. Druhým dluhopisem, který se včera prodával, byl papír s kuponem 4,2 % a splatností v roce 2036. U něj byla poptávka slabší, přičemž ministerstvo upsalo 2,1 mld. CZK. Průměrný výnos byl 3,1 %.