Průmysl si napravil reputaci

Průmyslová výroba si napravila pokaženou reputaci ze srpna, kdy se meziročně propadla. Září ale přineslo nová čísla, která jsou více než optimistická.

Hodnota průmyslové produkce vzrostla o 8,3 %. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní se sice růst zmenšil, nic to nemění na dobrém výsledku.

Nebylo by to Česko, aby hlavním tahounem růstu nebyla výroba dopravních prostředků. Z celkového růstu tvoří bezmála čtvrtinu právě výroba aut.  Meziročně si připsala 11,7 %. Česko není ale jen továrna na auta. Dařilo se i ostatním oborům. Celkově výroba strojů podržela průmysl se svým růstem o 7,8 % meziročně. Přidal se i chemický průmysl s růstem o 17,7 % a v neposlední řadě to byla výroba elektro zařízení s růstem o 5,1 %. Ve výsledku tak jediný obor, který výrazně klesl, byla výroba farmaceutik, tedy léků.

cestovko

Sílu domácí ekonomiky ukazují i nové zakázky v průmyslu. Donedávna byla zahraniční poptávka klíčová pro průmysl, tentokrát se situace otáčí. Tuzemské zakázky rostly výrazně rychleji než zahraniční. Ekonomika se tak částečně staví na vlastní nohy a růst vychází z ní samotné.

Stavebnictví si v září výrazně polepšilo. Meziročně vzrostlo o 9,5 %, po očištění o počet pracovních dnů rostlo o 8,2 %. Letošní rok je tak opravdu odrazem ode dna, kdy v některých měsících se dokáže dostat do růstových hodnot, jindy opět propadne. V porovnáním s krizovým rokem 2008 stavebnictví propadlo o téměř čtvrtinu. Tehdy ale stavebnictví bylo na vrcholu a stavělo se doslova všechno, a to bez ohledu na ekonomickou návratnost. Investoři věřili, že ekonomický růst je nezastavitelný, a tak pumpovali peníze do mnohdy neracionálních projektů. Řada z projektů dodnes zůstala pouze na papíře a nikdy se nerealizovaly.