Nové příležitosti pro investování na akciových trzích v USA

Americké akciové trhy zažily v posledních několika týdnech poměrně solidní růstový trend. Ten ale podle mého názoru ještě není u konce, ceny akcií jsou stále nízko, a proto se vyplatí mnohé akcie nakoupit, a to jak ke krátkodobému, tak i dlouhodobému držení. Co mne vede k takto razantnímu prohlášení? Několik důležitých faktorů, na které se stojí za to podívat podrobněji.

Co stojí za současnou nízkou úrovní akcií?
Jsou to nejasné účetní praktiky některých firem a především nejistota s tím spojená. Některé společnosti totiž dokázaly nestandardními účetními postupy výrazně přikrášlit své účetní zisky. Nechvalně známému Enronu se to dokonce dařilo několik let a celkově navýšil zisky o stovky milionů dolarů. Pochopitelně se ostatní akcionáři obávali, aby se něco podobného nestalo i jejich firmě a spekulanti raději své podíly prodávali. Vlna nejistoty tím rozpoutaná poslala Nasdaq k 1700 bodům.

Byla ale tato úroveň opodstatněná?
Podle mého názoru nikoliv. Zaprvé účetní nekalosti se zřejmě týkaly pouze omezeného počtu firem, a to takových, které obvykle příliš neovlivňují vývoj celkového trhu s technologickými tituly. Samozřejmě lze nalézt i výjimky. Toto období je zřejmě již překonáno, doufejme, že se neobjeví ještě další kostlivci. Domnívám se, že ne. Zdá se, investoři pochopili relativní nesmyslnost předchozích propadů a hnáni pozitivními informacemi o vývoji americké ekonomiky se chopili příležitosti k nákupu levných akcií. Tím vyhnali ceny vzhůru. Nasdaq Composite se během krátkého období vyšplhal z minim okolo 1700 bodů až k 1900 bodům. Ceny mnohých technologických titulů jsou ale stále velice nízko, najdou se i takové, které jsou pouze mírně nad svými ročními minimy.

Domnívám se, že akcie mají v krátkodobém i dlouhodobém horizontu prostor pro růst. Odpovídal by tomu historický vývoj kurzů. Podívejme se na předchozí minima indexu Nasdaq Composite, zaznamenaná v loňském roce. V dubnu 2001 propadl Nasdaq na 1600 bodů, což byl ale důsledek hromadného propadu předtím výrazně nadhodnocených akcií. Téměř s jistotou se dá říct, že pokles byl přehnaný, o čemž jasně hovoří prudká vlna následných nákupů. Ta vystřelila Nasdaq až vysoko přes hranici 2200 bodů.

Zajímavé bylo, že trhy posilovaly čistě technicky a na základě negativních informací, jimiž byl tehdy trh zaplaven. Investoři přesto vstupovali na trh a nakupovali akcie především kvůli jejich nízké ceně. Poté následovalo relativně klidné období, kdy Nasdaq osciloval okolo hranice 2100 bodů. Další propady přišly po teroristickém útoku v září loňského roku. Byly ještě výraznější, Nasdaq poklesl dokonce na 1400 bodů kvůli nejistotě ohledně dalších útoků, světové ekonomické a politické krize, či očekávanému růstu ceny ropy.

Naštěstí ani jeden z katastrofických scénářů se nekonal, útok měl pouze krátkodobou působnost na reálnou ekonomiku. Z těchto důvodů trhy brzo obrátily a Nasdaq se postupně dostal zpět nad hranici 2000 bodů. Pro mnohé to bylo jistě překvapením, nicméně historie hovoří jasně.

Jak si stojí Nasdaq
Nasdaq se již delší dobu pohybuje v relativně úzkém koridoru, řekněme 1900 – 2100 bodů. Pokud se z něj odchýlí, tak pouze na základě jistých velice nestandardních informací. Po případném poklesu se ale relativně brzy vrací zpět. Domnívám se tedy, že investoři v současnosti vnímají hranici okolo dvou tisíc bodů na Nasdaqu jako jakousi fair value a podvědomě se snaží k ní přiblížit.

První důvod pro současný růst by měl být tedy technický, investoři by měli tlačit Nasdaq k dvoutisícové hranici, tedy středu koridoru. Druhý a patrně ještě důležitější důvod k růstu hledejme v budoucím vývoji ekonomiky Spojených států, potažmo jednotlivých společností.

Alan Greenspan, předseda americké centrální banky FEDu, očekává růst ekonomiky v letošním roce o 2,5 až 3 procenta. Růst by měl postihnout většinu sektorů. Podle mého názoru je možné předpokládat ještě solidnější růst podpořený spotřebitelským optimismem. To by se samozřejmě mělo odrazit v hospodářských výsledcích společností, které jsou hlavním tahounem vývoje cen akcií.

Je pravdou, že existují signály, které pozitivní vývoj americké ekonomiky potvrzují a toto očekávání se do určité míry již odráží v cenách akcií. Stále se ale jedná spíše o náznaky oživení než o konkrétní reálná čísla. Pro akcie bude důležitý okamžik, kdy se pozitivní vývoj ekonomiky začne odrážet v růstu zisků konkrétních společností. To by mělo být jasným signálem pro vstup nového kapitálu na trhy a výrazný růst. Mohlo by dojít k posunutí koridoru možného vývoje Nasdaqu a to zhruba o 200 bodů vzhůru. Nový koridor by měl být nastaven někde v rozmezí 2100 – 2300 bodů.

Jaký bude pravděpodobný vývoj cen akcií?
Lze očekávat růst, který by měl probíhat v několika fázích. Ta první bude relativně krátkodobá, pouze v rozsahu několika málo týdnů. Měla by technicky posunout podhodnocený Nasdaq mírně nad hranici 2000 bodů, tedy do prvního koridoru. Druhá vlna by měla být dlouhodobější, v rozmezí jednoho roku. Akcie by měly posilovat z důvodu pozitivního stavu americké ekonomiky a především pozitivních hospodářských výsledků společností. Nasdaq by se měl postupně posunout do druhého koridoru.

dan_nemovitost

Růst by měl být pozvolný, přerušený několika sériemi vybírání zisků. Je možné, že vlna optimismu může dostat Nasdaq až k hranici 2500 bodů, kde ale znovu začne být horká půda, a proto se zde příliš dlouho neudrží. Poté se dá očekávat opět návrat na úroveň 2300 bodů.

Robert Kubín, analytik, Fio, burzovní společnost, a.s.

Anketa

Obchodujete na amerických trzích?

2 názory Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 21. 3. 2002 21:03