Nezaměstnanost v březnu lepší než očekávání

Nezaměstnanost v březnu vyšla o něco lépe, než byly původní očekávání a předpoklady. Pesimistické předpovědi mluvily o poklesu jen o jednu desetinu procentního bodu.

Nezaměstnanost v březnu vyšla o něco lépe, než byly původní očekávání a předpoklady. Pesimistické předpovědi mluvily o poklesu jen o jednu desetinu procentního bodu. Reálně ale poklesla o tři desetiny. Výsledná hodnota pro březen je tedy 8,3 %. Na březen to je nezvyklý a velký pokles. Pomohlo hlavně teplé počasí, které podporovalo stavebnictví. Ale i celkové oživení ekonomiky se podepsalo na rychlém tempu snižování nezaměstnanosti.

dan_z_prijmu

Rozhodně ale není vyhráno. Meziročně je situace horší. Vloni toto dobou byla nezaměstnanost přesně osm procent. Tehdy vrcholící krize ale trh práce srazila na kolena a tak počty lidí bez práce rostly. Nyní se situace postupně zlepšuje. Jednotlivé obory s tím, jak rostou, začínají nabírat nové zaměstnance. Problém, který ale trápí Česko, se skrývá v dlouhodobé nezaměstnanosti. Velká řada uchazečů o práci nepracuje již dlouhou dobu, a to jejich šance ještě více snižuje. Druhá problémová skupina jsou mladí lidé po ukončení studia, kteří nikdy nenastoupili do zaměstnání a rovnou šli na úřady práce.

Největší počet uchazečů na jedno volné pracovní místo je tradičně v Bruntále. Tam připadá více jak 60 lidí na jedno místo. Na opačném místě naopak stojí Nymburk, kde jsou jen čtyři uchazeči na jedno místo. V absolutním počtu uchazečů se o třetí místo těsně dělí Karviná a Brno. V obou městech je totiž 23 tisíc uchazečů o práci. Zatímco ale v Brně je necelá tisícovka volných míst, v Karviné to zdaleka není ani polovina.