Nezaměstnanost na první pohled pozitivní

Výsledky nezaměstnanosti jsou na první pohled pozitivní. Hodnota nezaměstnanosti totiž zůstala stejná jako před měsícem, tedy 7,4 %.

Přitom všeobecné očekávání bylo spojené s růstem nezaměstnanosti. Přesto situace až tak ideální není. V absolutním měřítku totiž počet nezaměstnaných vzrostl o více jak čtyři tisíce. Navíc jsou stále velmi výrazné regionální rozdíly (Most 13 % vs. Praha-východ 3,4 %). Klíčový problém je také dlouhodobá nezaměstnanost.

Proto pokud přišla pozitivní zpráva z trhu práce, pak je to počet volných pracovních míst. Jejich množství opět narostlo, nyní jich úřady práce evidují více jak padesát tisíc. Poměr mezi uchazeči o práci a volnými místy se tak zlepšuje. Aktuálně totiž připadá na jedno volné pracovní místo 10,6 uchazečů. Situace se nedá srovnávat s obdobím před krizí, protože v tu dobu ekonomika dosahovala abnormálních výsledků. Ale počet volných míst se blíží například roku 2004. Je tedy vidět postupné zlepšení.

dan_z_prijmu

Zlepšení na trhu práce přichází díky obecně oživující ekonomice. Na výsledcích stavebnictví je vidět, že i zde se situace konečně obrací. Přitom stavebnictví a zemědělství jsou důležité obory pro řadu uchazečů o práci. Ti mají totiž kvalifikaci pro tyto obory, a jen těžko se uplatňují v oborech, kde je řada volných míst. To je například přesné strojírenství, IT  a síťové technologie a podobně.

Situace na trhu práce by se v dalších měsících měla zlepšovat. Snižování nezaměstnanosti ale bude spíše pozvolné, až příští rok můžeme čekat větší pokles.