Hlavní navigace

Názorový střet: FED versus BIS

3. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Šéfka amerického Fedu Janet Yellenová včera nechala málokoho na pochybách. Přes zlepšující se výkon reálné ekonomiky nehodlá nijak uspíšit první růst úrokových sazeb.

Na vystoupení v Mezinárodním měnovém fondu navíc otevřeně řekla, že super-uvolněná měnová politika podle ní neohrožuje stabilitu finančního systému. Necítí tak při rozhodování potřebu brát v potaz jiné faktory než inflaci a zaměstnanost. 

Jako větší problém vidí finanční stabilitu Banka pro mezinárodní platby (BIS). Ta ve své poslední zprávě zveřejněné naopak nabádá velké centrální banky před tím, aby neprotahovaly období super-nízkých sazeb. BIS přiznává supeuvolněné měnové politice pozitivní roli těsně po pádu Lehman Brothers, kdy světu hrozil finanční kolaps. Teď je ale její účinnost podle BIS minimální a uvolněné měnové kohouty pouze výrazně zvyšují ochotu investorů riskovat a nafukují nerovnováhy na rozvíjejících se trzích.  

dan_z_prijmu

BIS zvlášť varuje před rychlým nárůstem zahraničního dluhu v rozvíjejících se ekonomikách (http://www.bis.org/publ/ar­pdf/ar2014e4.htm). Od začátku roku 2008 se zahraniční dluh v rozvíjejících se ekonomikách zvýšil o 2 biliony dolarů. Řada studií přitom ukazuje, že je to přímý důsledek uvolněných měnových podmínek v USA, které jsou rozvíjející se ekonomiky fakticky nucené dovážet. 

Janet Yellenová ovšem v tuto chvíli jasně ukazuje, že nehodlá nic měnit na úzké orientaci měnové politiky na domácí inflaci a trh práce. Podobně jako v minulosti tak hrozí, že otočení amerického měnově-politického kormidla s sebou nakonec přinese dramatičtější zvraty. Ty části globálního finančního systému, které si v minulosti zvykly na levný dolar a zvyšovaly své zadlužení  nebo naopak pomalu odbourávaly předlužení, mohou mít problém. Podle odhadů BIS mezi trojici hisotricky nejpředluženějších ekonomik v tuto chvíli patří Čína, Francie a Turecko (bráno vůči dlouhododobému průměru dluhové služby).   

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).