Libra pod tlakem

Růst britské ekonomiky by v horizontu další dekády mohl být v případě opuštění EU v průměru ročně nižší až o půl procentního bodu. Evropská unie by na to doplatila nižším průměrným růstem o čtvrt procentního bodu.

Ukončení vyjednávání mezi britským premiérem Cameronem a představiteli EU znamená jistotu konání referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii 23. června tohoto roku. Z čistě ekonomického pohledu by to vzhledem k vzájemným obchodním vazbám znamenalo podle odhadů ekonomů Société Générale negativní dopad do potenciálu obou zemí. Růst britské ekonomiky by v horizontu další dekády mohl být v průměru ročně nižší až o půl procentního bodu, Evropská unie by na to doplatila nižším průměrným růstem o čtvrt procentního bodu. Navíc to představuje velkou nejistotu pro finanční trhy. Jejich příliš velká volatilita v kontextu s dalšími nejistotami, kterým globální ekonomika čelí, hrozí zpětně dále negativně ovlivnit makroekonomický obrázek, zejména ochodu firem investovat.

dan_z_prijmu

Není tedy divu, že se britská libra ocitla pod silným výprodejním tlakem. Jen za první polovinu tohoto týdne ztratila proti dolaru téměř tři procenta své hodnoty a dostala se na nejnižší hodnotu za posledních sedm let. A není již příliš vzdálena od nejslabší dolarové hodnoty od roku 1985. Libra ztrácí i proti společné evropské měně, vůči které se propadla na více než roční minimum. Stahuje však s sebou i samotné euro.

Těžko předpokládat, že by se současná volalitita na britské libře až do konání referenda zásadněji snížila. Čeká nás totiž období několikaměsíční kampaně a bedlivého sledování různých průzkumů, jak by referendum mohlo dopadnout. Samotná oficiální kampaň by měla probíhat 10 týdnů před konáním referenda.