Levnější i dražší listopad

Listopad byl v očích spotřebitelů levnější i dražší. V porovnání s říjnem ceny klesaly o dvě desetiny procenta.

Levnější i dražší listopad

Listopad byl v očích spotřebitelů levnější i dražší. V porovnání s říjnem ceny klesaly o dvě desetiny procenta. Pokud by lidé srovnali ceny s minulým rokem, tak ceny mírně vzrostly, o 0,6 %. To je ale přesto pomaleji, než tomu bylo o měsíc dřív, kdy ceny rostly o 0,7 %. Inflace je tak celkově velmi mírná. Zatímco mzdy rostou, ceny se příliš nemění. Spotřebitelé tak mají větší prostor pro svou spotřebu.

dan_z_prijmu

Největší podíl na meziroční inflaci měly ceny potravin, jako vždy v posledních měsících. Ceny potravin rostly o 1,5 % a podílely se z poloviny na celkové inflaci. Stále rostly ceny mléčných výrobků nebo masa.

Zatímco u zboží, kde spotřebitelé mohou aspoň částečně ovlivnit, kolik budou nakupovat ceny mírně rostou, u zboží a služeb, kde nemají možnost ovlivnit množství, ceny průměrně klesají. Jde o nájemné nebo ceny za energie. V této oblasti klesají ceny o 0,7 % meziročně. Pokles by měl ještě pokračovat v prosinci. V lednu už by měla inflace zůstat těsně okolo nuly. Dojde k výraznému poklesu srovnávací základny vlivem loňského zlevnění a tím se inflace vyrovná. Prozatím nejsou ohlášené žádné velké změny cen energií pro příští rok, což by mělo spotřebitelům nahrávat.